Plak satışı


Müzik ruhun gıdası, anılar, duygular evet müzik bizim için birçok mana taşır. Birde o müziği işleyen güzel bir ses olursa bizi alır götürür. Nereyemi? Aşka, özleme, maziye. Günümüzde teknoloji oldukça gelişti. Televizyonda yüzlerce müzik kanalı ,internet ,radyo arzu ettiğiniz müziğe anında ulaşabiliyorsunuz. Adeta müzik enflasyonu gibi, fakat geriye dönüp baktığımızda, geçmişimizde, müziğin anlamı bizler için dahada farklı idi.Bizim gibi ellili yaşlarda olanların çok iyi bildiği müziği bizlere ulaştıran ve bizleri derin duygulara sürükleyen sihirli bir müzik unsuru vardı ,plak ..

Evet plak bizim yaşamımızın bir parçası idi. Otuz üçlüğü, kırk beşliği, yetmiş sekizliği ile birde taş plak var onu nasıl unuturuz. Plak müziğe hak ettiği kıymeti verenler için çok ayrı bir yerdedir .Öyleki elli sene evvel satın aldığı bir kırk beşliği gözü gibi sakınıp saklayan bireyler. Tamda gereksinimleri olduğunda onu tekrar tekrar dinleyip hem geçmişe döner hemde hatıralarını yeniden yaşar. İnsanlar ölür aslında herşey ölür ama asla ölmeyen şeyler vardır. Bu ölümsüz şeylerin başında gelenlerden biri de hiç kuşkusuz sanattır. Plak içinde geçmişi taşır, duygu taşır ,aşk taşır ,sanat taşır. Yalnızca para ile ölçülmez plağın taşıdıkları. Klasik ,yani klas, nitelikli sanatçıları içinde taşıyan plaklar bizlere sanatın zamanla doğru orantılı olmadığını da gösterir. Hani zaman ilerledikçe teknoloji ilerler ya. Sanat için aynı şey geçerli değildir. Üstünden zaman geçtikçe sanat değeri ,manası artan bir dünyayı içinde taşır plak.

Öyle plak aşığı olan insanlar vardır ki plağı çalmaya o içindeki sanat eserini dahi dinlemesi gerekmez .O plakları izlemesi onların tozunu alması dahi onun için yeterlidir. Zaman devamlı akıp gitmektedir ,çok güzel olup hak ettiğini alamayan değerler mevcuttur. Bu değerler öyle büyüktür ki zaman onları silemez hatta geçen zamana inat o değerler tıpkı karda açan çiçek gibi kendisini ortaya koyar. Plak her zaman yaşamımızda olacaktır fakat bir antika olarak değil içinde taşıdığı anlamlarla bize yaşattığı güzel duygularla. Otuz üçlüğü ile kırk beşliği ile yetmiş sekizliği ile ve taş plağı ile. Hem sanat tarihinde hemde gönlümüzde.

Cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir